Нов црн рекорд во Грција, регистрирани уште 1.547 заразени со коронавирус

41

Во Грција се потврдени рекордни 1.547 нови случаи на коронавирус, а 10 пациенти со ковид-19 починаа, со што вкупниот број на смртни случаи е 603, соопшти денеска Националната служба за јавно здравје.

На респиратори има 108 пациенти, пренесува грчкиот весник Катимерини.

Од почетокот на пандемијата во Грција, 34.299 лица биле заразени со коронавирус, од кои 55,3 проценти се мажи.