Кинеската вакцина утре пристигнува во Србија

62

Првите количини на кинеската вакцина против коронавирусот на компанијата „Синофарм“ утре ќе пристигнат во Србија, објавија повеќе српски медиуми.

„Новости“ пишува дека Агенцијата за лекови и медицински помагала (АЛИМС) сè уште нема издадено дозвола за употреба на кинеската вакцина, но се очекува наскоро да биде дадена.

Најверојатно в недела, со кинеската вакцина ќе почне имунизацијата на здравствените работници кои изјавија дека сакаат да се вакцинираат.

Во Србија во тек е имунизација со вакцината на „Фајзер“/„Бионтек“ и со руската вакцина „Спутник 5“