Хрватските здравствени власти денеска пријавија 1.413 новозаразени со коронавирус и 18 смртни случаи, што е најголем дневен број на починати како резултат на ковид-19 досега во таа земја, пренесуваат регионалните медиуми.

Во моментов, Хрватска има 11.311 активни случаи.

Во болнички услови се лекуваат 897 пациенти, од кои 57 се на апарати за дишење.