Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

98

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека регистриранисе 289 новозаразени лица, соопшти Министерството за здравство.

Официјалниот број на починати е 317, според веб-страницата covid19.rs.

Од последниот пресек на состојбата во Србија, 7.872 се тестирани за коронавирус, а регистрирани се 289 нови случаи. На респиратор има 93 лица.

Во Србија се потврдени 16.420 случаи на инфекцијата. Стапката на морталитет е 1,93 проценти. Има вкупно 2.737 активни случаи.

Во земјата е прогласена вонредна состојба во 12 општини.