Бугарските болници и служби за итни случаи се на работ на издржливост поради наглото зголемување на бројот на нови случаи заразени со коронавирус.

– Не можеме да се справиме со оваа масовна инфекција – рече портпаролот на службите за итни случаи Катја Сунгарска во Софија.

На многу места болниците се реорганизираат и се создаваат повеќе одделенија за пациенти заразени со Ковид-19.

Во Бугарија, земја од 6,9 милиони жители, за 24 часа беа пријавени 4.374 нови случаи на инфекција со коронавирус, наспроти 3502 минатата среда.

Од избувнувањето на пандемијата во земјата, 11.500 луѓе починаа од коронавирус, а 107 само вчера.

Бугарија се бори со третиот бран пандемии по олеснувањето на мерките за затворање на 1 март.

Иако во последните денови беа преземени мерки за запирање на ширењето на заразата на регионално ниво, владата не планира да ги воведе на национално ниво, пишуваат бугарските медиуми.

Области најпогодени од пандемијата се градот Софија и регионот Бургас на Црното Море.

Здравствените служби во Софија предложија затворање на училишта, ресторани, трговски центри и спортски сали.

Конечната одлука за тоа ќе биде објавена утре.

Вакцинацијата во Бугарија, пак, е одложена бидејќи употребата на вакцините од „Астразенека“ е привремено прекината, а вакцините на „Модерна“, „Фајзер“ и „Бионтек“ се достапни.

Во Бугарија, парламентарните избори се закажани за 4 април, така што претставниците одговорни за изборниот процес се меѓу приоритетните групи за вакцинација, пренесуваат медиумите во оваа земја.