Израел во вторникот потврди речиси 11.000 новoзаразени, нов рекорд од појавата на пандемијата на коронавирус и покрај водечката кампања за вакцинација во светот.

Во изминатите 24 часа, потврдени се 10.947 нови случаи, објави Министерството за здравство.

Најновата бројка го надмина претходниот рекорд од средината на јануари кога имаше околу 10.100 заразени за едно деноноќие.

Повеќе од милион заразени досега се потврдени во Израел, земја со 9,4 милиони луѓе, а повеќе од 7.000 луѓе починале досега од последиците од ковид-19, според најновите податоци.

Научниците продолжуваат да нагласуваат дека вакцините против коронавирус се ефикасни во спречување на сериозно заболување и смрт. Кампањата за вакцинација во Израел се потпира на вакцината Фајзер/БионТек. Речиси 59 проценти од луѓето примиле две дози од оваа вакцина.

Израел е првата земја во светот што започна да го вакцинира своето население.

Израел нуди трета доза на вакцина за секого на возраст над 12 години, но имунитетот на стадото е тешко да се постигне со околу 2,13 милиони деца помлади од 12 години, кои можат да се вакцинираат само во исклучителни случаи.

Израел одлучи да воведе трета доза врз основа на податоците од Министерството за здравство кои сугерираат дека ефективноста на вакцината опаднала од почетокот на јуни кај оние кои ја примиле меѓу првите.

Во исто време, земјата се бори со ширење на повеќе заразната варијанта на делта.

Експертите стравуваат дека почетокот на новата учебна година во среда може да доведе до ново зголемување на случаите.

Повеќе од 90.000 деца и млади луѓе не можат да одат на училиште или градинка бидејќи се болни или се во карантин, пишуваат локалните медиуми.