Шпанија прогласи вонредна состојба

136

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради ковид-19 и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро.

Со цел да се запре ширењето на ковид-19, Советот на министри, предводен од премиерот Педро Санчез, одлучи да воведе втора вонредна состојба во земјата од почетокот на годината.

Првата траеше од март до јуни, а според неофицијални информации, втората може да трае до април 2021 година.

Минатата недела, Шпанија стана првата земја во Европа и шеста во светот што регистрирала еден милион случаи на зараза со ковид-19.