Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не политизирајте го вирусот

226

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, побара денес да не се политизира пандемијата на коронавирусот кога американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера ја обвини агенцијата на ООН дека е премногу блиску до Кина и дека лошо управува со кризата.

– Не политизирајте го вирусот. Нема потреба да се користи ковид-19 за собирање политички поени – одговори тој на онлајн прес-конференција на новинарско прашање за обвинувањата од Трамп.

– Имате многу други начини да се докажете – додаде тој и повика да се избегнува играње со оган.

– Ве молам, политизирањето на Ковид-19 ставете го во карантин – рече Гебрејесус.

Трамп вчера изјави дека СЗО е премногу блиска до Пекинг.

– Се чини дека сè оди во прилог на Кина, тоа не е прифатливо – рече Трамп заканувајќи се дека ќе го прекине американското финансирање за СЗО.