Холандија денеска повторно воведе ограничувања на ноќните клубови, ресторани и музички фестивали, само неколку недели откако беа укинати, во обид да се запре наглиот пораст на инфекциите од Ковид-19, претежно кај младите лица.
Холандскиот премиер Марк Руте рече дека мерките ќе стапат на сила в сабота наутро и дека ќе останат на сила до 14 август, објави „Ројтерс“.