Тепачка во авион откако патници одбиле да носат маска

410

За време на летот на холандската компанија КЛМ од Амстердам кон Ибица, дошло до тепачка откако двајца патници одбиле да носат заштитни маски.

– Мажите одбија да носат маски, а потоа физички и вербално ги вознемируваа другите патници – рече портпаролот на холандската авиокомпанија.

На социјалните мрежи е објавено видео од инцидентот.

View this post on Instagram

Knokken bij @klm ! Exclusieve video @michighclub 🎧 Dronken Engelse passagier – hij dronk flessen Grey Goose wodka – zorgt voor onveilige situatie op vlucht naar Ibiza. Hij en een vriend daagden andere passagiers uit tijdens de vlucht en weigerden mondkapjes te dragen 🏖✈️😷 2 arrestaties. Panic and violent brawl! Unruly English passenger on board KLM flight to Ibiza, he had been drinking Grey Goose @greygoose vodka. They refused to wear facemasks and their behavior towards other passengers was hostile. 2 arrests were made. #klm #Royaldutchairlines #airlines #airline #passenger #coronavirus #COVID19 #COVID #incident #aviation #fight #fighting #unrulypassenger #facemask #avgeek #aviation #aviationdaily

A post shared by The Mic High Club (@michighclub) on

Тие биле уапсени откако слетале во Ибица, пренесува „Индипендент“.

Носењето маски е задолжително на летовите на КЛМ, како и на сите аеродроми во Холандија.