Светската здравствена организација објави дека тековните податоци покажуваат дека најранливите групи ширум светот треба да се вакцинираат пред богатите земји да почнат да даваат трета доза од вакцината против коронавирус.

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус рече дека вакцинацијата против Ковид-19 треба да се одложи и да се даде приоритет на зголемувањето на бројот на вакцинирани во земји каде што само еден или два проценти од населението примило една или две дози.

„Доколку процентот на вакцинирани во светот не се зголеми, може да се појават нови соеви на вирусот, така што дозите планирани за ревакцинација на оние кои веќе примиле две треба да се донираат во земји каде што жителите не примиле ниту една или само една доза“, рече лидерот на СЗО за време на посетата на Будимпешта.

„Покрај тоа, во тек е дебата дали третата доза е воопшто ефикасна“, рече Гебрејесус на прес -конференција со унгарскиот министер за надворешни работи.

Тој посочи дека третата доза треба да ја земат оние кои имаат слаб имунитет и дека тоа е само мал дел од населението.

САД минатата недела објавија дека од 20 септември планираат да дозволат трета доза низ целата држава, во време кога бројот на новозаразени со делта-сојот расте.

Унгарија, исто така, започна да ја дава третата доза на вакцината за сите што ја примиле втората доза пред најмалку четири месеци, а Израел исто така нуди ревакцинација за сите постари од 40 години.