Се самоуби министерот за финансии во германската покраина Хесен поради коронавирусот

933
Министерот за финансии во Хесен, Томас Шафер се самоуби, а се претпоставува дека причина се финансиските тешкотии предизвикани од пандемијата на коронавирус.
 
– Шафер беше многу загрижен за тоа дали ќе може да ги исполнува огромните очекувања на граѓаните за финансиска помош – рече федералниот премиер Хесен Волкер Буфиер.
 

Говорејќи пред јавноста, тој рече дека Шафер бил очаен за финансиската криза предизвикана од пандемијата на коронавирус.

– До последен момент, тој работеше деноноќно за да ја стави оваа криза финансиски и организациски под контрола. Морам да започнам со фактот дека тие грижи се смирија – рече Буфиер.

Томас Шафер (Христијанско демократски сојуз, ЦДУ) беше пронајден мртов на железничката пруга во Франкфурт. Полицијата сега го истражува самоубиството, а Франкфуртер Алгемајне Цајтунг известува дека Шафер оставил и простално писмо.

Педесет и четиригодишниот Шафер, оженет и татко на двајца, се сметаше за потенцијален наследник на Буфиер на чело на ЦДУ за сојузната држава Хесе.

Шокот од смртта на министерот за финансии на Хесе го изрази и претседателката на ЦДУ, Анегрит Крамп-Каренбауер.