Европската комисија денеска објави дека 70 отсто од возрасната популација на Европската Унија е целосно вакцинирана против ковид-19, со што ја постигна целта поставена на почетокот на годината.

– 70 проценти од возрасните во ЕУ се целосно вакцинирани. Сакам да им се заблагодарам на многуте луѓе што го овозможија ова големо достигнување – напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, пренесува „Ројтерс“.

Оваа бројка потврдува важна пресвртница во бавната стратегија за вакцинација на ЕУ, но исто така ги маскира големите разлики меѓу земјите-членки, со некои над целта од 70 проценти, додека други во посиромашниот источен регион на блокот се многу зад себе, додава агенцијата.