Повеќе од 1,2 милиони заразени од ковид-19 во светот

114

Вкупно 1.203.143 луѓе  во светот досега се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на „Ворлдметерс“. Починале 64.747 луѓе, а 246.760 се излечиле.

Има 891.636 активни случаи, од кои 847.541 (95 отсто) имаат умерена клиничка слика, а 44.095 лица се во сериозна состојба.

Поголемиот дел од заразените се во САД каде што има 311.637 потврдени случаи и 8.454 починати. Италија има најмногу жртви, односно 14.362 починати. 

Епидемијата до денеска зафати 206 земји низ светот.