Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови на континуирано глобално ширење на ковид-19, изјави Штефен Зиберт, портпарол на германската влада, пренесува ТАСС.

– За Германија како земја во средна Европа е особено важно да има функционална економска циркулација – рече Зиберт од ДПА по средбата на Самитот на лидерите и шефовите на влади на ЕУ.

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, исто така додаде изјава. 

– Мислам дека сите ги научивме лекциите. Требаше многу малку време да се разбере дека ова го попречува единствениот пазар, протокот на стоки, но не го запре ширењето на вирусот – рече Фон дер Лејен.

Кон крајот на декември 2019 година, кинеските власти ја известија Светската здравствена организација (СЗО) за избувнувањето на претходно непозната пневмонија во градот Вухан, во централна Кина. Оттогаш, случаите на ковид-19 се пријавени на секој агол на земјината топка.

На 11 март 2020 година, СЗО прогласи пандемија на коронавирус. Според најновите статистички податоци, повеќе 45.312.680 лица во светот се заразени ширум и пријавени се повеќе од 1.185.730 смртни случаи. Покрај тоа, досега повеќе од 32.985.500 лица закрепнале од болеста низ цел свет.