Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради ковид-19 во светот, иако бројот на случаи се уште е близу до рекордно ниво.

Пабовите, рестораните и кафулињата брзаат да ги наполнат залихите пред да ги отворат вратите.

Од почетокот на август, жителите на вториот по големина град во Австралија се во изолација, а тоа е нивно шесто затворање за време на пандемијата, со цел да ја задушат епидемијата поттикната од многу заразниот делта-сој.

Официјалните лица ветија дека ќе ја укинат забраната откако вакцинацијата со двојна доза за лица над 16 години надмина 70 проценти во државата Викторија, чиј главен град е Мелбурн.

Премиерот Скот Морисон во четвртокот потврди дека државата ја постигнала таа цел, така што имаше места каде што јазот достигна 80 и 90 проценти.

Од 23.59 часот по локално време, во пабовите и кафулињата може да има 20 посетители кои се вакцинирани двапати во затворени простории и 50 на отворено, додека фризерите можат да дозволат влез за пет клиенти. Маските и понатаму ќе бидат задолжителни и во затворено и на отворено.

Додека компаниите се подготвуваат да ги пречекаат клиентите, дневните инфекции во Викторија се зголемија на 2.232 во четвртокот, втор најголем дневен број во која било австралиска држава за време на пандемија.