Неколку десетици луѓе организираа забава на популарна плажа во близина на центарот на Барселона, а некои не носеа маски и не држеа дистанца и покрај антипандемиските мерки, соопшти денеска полицијата.

Забавата се одржала на плажата Барселона, а полицијата соопшти дека ги известила насобраните дека ги кршат здравствените прописи, пренесува Ројтерс.

Собири на повеќе од шест лица на јавни места се забранети во шпанскиот североисточен регион Каталонија, а криминалците може да се соочат со парични казни од 300 до 600 евра, наведе полицијата.