САД од 8 ноември ги отвораат своите воздушни граници за целосно вакцинирани странски посетители кои имаат примено една од седумте одобрени вакцини против ковид-19 и кои ќе прикажат негативен тест за ковид-19 направен три денови пред патувањето, соопшти синоќа американскиот Стејт департмент.
Во САД ќе можат да патуваат сите кои се вакцинирани со вакцини одобрени од Администрацијата за храна и лекови на САД и од СЗО – американските на Модерна, Фајзер, и Џонсон и Џонсон, како и британската Астра Зенека, индиската Ковишилд, и кинеските Синофарм и Синовак.
Руската Спутник се уште не е одобрена, како од ФДА така и од СЗО.
– Политиката ќе овозможи рестарт на регуларните патувања за оние кои се целосно вакцинирани. Семејствата и пријателите ќе можат повторно да се сретнат, а туристите ќе можат да ги посетат нашите национални паркови и познати места. Политиката ќе го засили економското закрепнување на САД и со задоволство гледаме дека тоа започнува на 8 ноември – изјави портпаролот Нед Прајс.
Берзите во САД вчера изреагираа позитивно на новостите за отворање на САД за странски посетители, индексите на Нaсдак и, Доу Џонс порасна за 36.6 и 60.
Ќе има „ограничени исклучоци“, за невакцинирани патници кои патуваат од околу 50 земји со исклучително ниски стапки на вакцинација, а кои вклучуваат некои од најсиромашните нации во светот, многу од оние во Африка.
Исклучоците од овие мерки за патување во САД се и децата под 18 годишна возраст. Сите невакцинирани, вклучително и децата, сепак ќе треба да направат негативен тест пред патувањето. Оние на кои им е одобрен исклучок мора да се согласат да се вакцинираат во САД ако имаат намера да останат повеќе од 60 дена.
Исклучоците ќе вклучуваат и „одредени учесници во клинички испитувања за вакцина против ковид-19, оние со медицински контраиндикации за вакцините и оние кои треба да патуваат од итни или хуманитарни причини“, соопшти Белата куќа, јави Гласот на Америка.
– Новиот систем, исто така, вклучува засилени барања за тестирање, зајакнување на следењето контакти, како и носење заштитни маски – рече висок претставник на Администрацијата.
– Ова се строги безбедносни протоколи според научните факти за да ја зголемат безбедноста на Американците овде дома и безбедноста на меѓународните авионски патувања – велат од Белата куќа.