Во последните 24 часа, починаа 475 заразени со коронавирус во Италија, најмногу за еден ден, пренесува „Ројтерс“.

Вкупниот број на починати од пандемијата во оваа земја изнесува 2.978, додека 35.713 лица се заболени.

На интензивна нега има 2.257 пациенти, 197 повеќе од вчера заразени со вирусот Ковид-19.

Досега во Италија целосно заздравеле 4.025 луѓе.