Водич за политичарите за летен одмор во ек на пандемија

78

Крема за сончање, полнач за телефон, политичка биографија која ќе се преправате дека ја читате ако има фотографи во близина и подготвен изговор кога одморот ќе се ппретвори во пиар-кошмар. Ова е водичот што „Политико“ го состави за политичарите кои се подготвуваат за летен одмор во екот на пандемијата на коронавирус.

Изборот на дестинација за летен одмор е тешка задача за политичарите и во мирни времиња. Политичарите можат да се одлучат за карипскиот остров Мустик, по примерот на британскиот премиер Борис Џонсон кој отпатува таму во февруари, додека неговите противници и гласачите ја доведуваа во прашање неговата посветеност кон државата и кон функцијата. Од друга страна, претходничката на Џонсон, Тереза Меј остануваше дома и одеше на прошетки низ Велс.

– Кога изби пандемијата, изборот за одмор стана уште потежок за политичарите. Останувањето дома за време на криза секогаш е паметен потег и им носи поени на политичарите, освен доколку го поминуваат слободното време играјќи голф во недоглед. Желбата за одење на плажа во првата можна прилика никогаш не е добра идеја за еден политичар – наведува „Политико“.

Некои држави индиректно им посочија на политичарите дека не е погоден момент на одмор. На последната средба на француската влада пред летната пауза, на министрите им беше кажано дека треба да бидат достапни во секое време, што е очигледен совет. А кажано им е и да не одат надвор од шенген-зоната.

Се чини дека француските министри токму затоа одбраа да летуваат во Франција, според тамошните медиуми, со исклучок на министерот за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан кој планира да ја посети Шпанија. Слична е ситуацијата и во Германија. Германската канцеларка Ангела Меркел на неодамнешно прашање од медиумите за тоа каде планира да оди на одмор, кратко порача – Германија.