Австралија мора да почне да учи да живее со ковид-19 откако ќе се вакцинираат повеќе луѓе, рече премиерот Скот Морисон, и покрај загриженоста за влијанието на зголемениот број на случаи на коронавирус во Сиднеј.

Додека повеќе од половина од сите Австралијци се во карантин за да го спречат ширењето на заразната делта-варијанта, Морисон рече дека земјата треба да продолжи понатаму и мора да почне со намалување на ограничувањата, бидејќи луѓето сè повеќе се вакцинираат.

– Карантинот не може да трае вечно. Ова не е одржлив начин на живот во оваа земја – рече Морисон на прес-конференција.

Изјавата на Морисон доаѓа по појавата на разлики помеѓу сојузните држави кои сакаат да го задржат фокусот на контрола на вирусот и најголемата држава Нов Јужен Велс, која бара излез од карантинот преку вакцинација.

Нов Јужен Велс во понеделникот објави 818 случаи, повеќето од нив во Сиднеј, нешто помалку од рекордните 830 претходниот ден.

Премиерката на Нов Јужен Велс, Гладис Береџиклиан ги повика граѓаните помалку да се фокусираат на случаите и повеќе на имунизацијата.

Иако Австралија управуваше со пандемијата подобро од многу други развиени земји, бавното воведување на вакцината го отфрли сјајот од раниот успех.

Во целата земја, 30 проценти од луѓето на возраст над 16 години се целосно вакцинирани, додека 52 проценти добија барем една доза.

Вакцинацијата се одвива со рекордна стапка, но целта за имунизација на 80 проценти од населението нема да се постигне до декември.