Казни за 983 лица затекнати без маска

92

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.

Бројот на активни случаи со ковид-19 изнесува 6.861 откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица.