Британија неодамна воведе задолжителни маски во повеќето затворени простории и ковид-сертификати за големи настани

Велика Британија денеска соопшти рекорден број дневни случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата, односно регистрирани дури 78.610 заразени.

Досега рекордот беше од 8 јануари со 68.053 случаи на дневно ниво, јави Би-би-си.

Британија неодамна воведе задолжителни маски во повеќето затворени простории и ковид-сертификати за големи настани во Англија за да се намали ширењето на омикрон-варијантата.

Британскиот премиер Борис Џонсон одржа вонредна прес-конференција.

Заедно со Џонсон беа и шефот на англиското јавно здравство, Крис Вити, и Ники Канани, директорка за примарна грижа при Националната здравствена служба.

Џонсон пред прес-конференцијата изјави дека не исклучува воведување нови мерки.

Почна со повик за засилена вакцинација со бустер-доза бидејќи, како што рече, омикрон продолжува да се шири во целата земја.

-Секој возрасен во Англија од денес може да се вакцинира со бустер-доза. Апсолутно е важно луѓето сега да се вакцинираат со бустер-доза бидејќи Британија бележи рекорден број нови случаи-рече тој.

Вити преку презентации и графикони ја покажа тековната состојба со пандемијата.

Рече дека Британија има многу голем пораст на случаи и дека во наредните недели ќе има нови рекорди во бројките на новозаразени.

Посочи и дека инфекциите со делта и омикрон предизвикуваат две засебни епидемии посочувајќи дека бројот на смртни случаи благо се намалува, но дека тоа не се однесува на омикрон-варијантата, која штотуку пристигна во Британија.

-Вакцините обезбедуваат огромна заштита од делта-варијантата, но тие се помалку усогласени со омикрон-рече Вити додавајќи дека на нивно усогласување се работи со забрзано темпо.