Хафтар најде нов непријател

256
Халифа Хафтар заедно со неговите соработници

Меѓународно непризнаените сили на командантот Калифа Хафтар во Либија соопштија дека уништиле турски дрон на аеродромот во Триполи, а уапсиле и турски државјани на северот во Либија.

Силите на Хафтар велат дека дронот бил уништен во воздушен напад, со цел да ја казнат Турција за нејзината поддршка кон ривалската меѓународно призната влада во Триполи, пренесе „Ројтерс“.

Силите на Хафтар соопштија и дека уапсиле двајца турски државјани во северниот град Ајдабија.

Турција претходно ги обвини силите на Хафтар за апсење на шест турски државјани и се закани дека војската на одметнатиот генерал ќе стане легитимна мета на Анкара доколку итно не бидат ослободени уапсените Турци.

Либиската национална армија на Хафтар на 4 април почна кампања со цел да ја освои либиската престолнина, но беше спречена од страна на владините сили со поддршка на Турција.