Се урна воен хеликоптер во Етиопија, 18 загинати

192

Осумнаесет луѓе загинаа денеска при уривање на воен хеликоптер во Етиопија, пренесе агенцијата дпа.

– Хеликоптерот се урнал додека летал кон воената база во градот Бишофт – рече Адису Арега, локален функционер.

Петнаесет загинати се воен персонал, покрај тројца цивили, од кои две биле деца.

Причината за уривањето не е позната.

Етиопиското воено воздухопловство употребува хеликоптери произведени во Русија, а кои се користат за мировните мисии во Јужен Судан и Сомалија.