Саудискиот принц тврди дека не го наредил убиството на Кашоги

63

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман повтори дека „презема целосна одговорност“ за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, но ги отфрли тврдењата дека го нарачал.

– Тоа е грозоморно дело. Како водач на Саудиска Арабија, јас ја преземам целата одговорност, особено затоа што злосторството го извршиле лицата кои работат за саудиската влада – изјавил принцот во емисијата „60 минути“ на американската телевизија Си-би-ес.

На прашањето дали го наредил убиството на Кашоги, кој го критикуваше во колумна во „Вашингтон пост“, принцот Мохамед одговори: „Апсолутно не“.

Тој додаде дека убиството на новинарот е „грешка“.

Тој исто така рече дека не може да знае што прават три милиони вработени во саудиската влада секој ден.

Истакнатиот новинар и колумнист на „Вашингтон пост“ е убиен откако влегол во саудискиот конзулат во Истанбул во 2018 година.

За убиството се обвинети 11 лица, но се одржани само неколку рочишта, пренесува „Ројтерс“.