Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.683 тестирања, а регистрирани се 591 нов случај на ковид-19, и тоа: Скопје-218, Куманово-47, Штип-21, Прилеп-26, Тетово-28, Струга-2, Велес-24, Битола-36, Охрид-2, Кавадарци-9, Гостивар-46, Струмица-22, Крива Паланка-4, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-1, Валандово-5, Виница-10, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-16, Кичево-29, Ресен-6, Неготино-15 и еден во Радовиш.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 439 оздравени пациенти, и тоа: Скопје-102, Штип-22, Прилеп-42, Тетово-49, Струга-21, Велес-36, Охрид-51, Кавадарци-22, Гостивар-2, Гевгелија-2, Струмица-33, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Кочани-20, Пробиштип-5, Берово-5, Свети Николе-4, Неготино-14 и еден од Пехчево.

Починати се 40 лица, десет пациенти од Скопје (66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 и 84 години), двајца од Куманово (по 77 години), тројца од Штип (70, 62 и 80 години), петмина од Прилеп (63, 62, 66, 54 и 64 години), еден пациент од Тетово (55), двајца од Струга (56 и 60 години), тројца од Велес (70, 51 и 89 години), тројца од Битола (69, 69 и 71 години), двајца пациенти од Кавадарци (67 и 78 години), тројца од Гостивар (71, 65 и 81 години), еден пациент од Дојран (56), еден од Струмица (84), еден од Крушево (76), еден од Свети Николе (68) и двајца пациенти од Кичево (75 и 81 година). Од нив еден пациент е починат вон, другите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47.636, бројката на оздравени пациенти е 27.803, на починати е 1.345, а бројот на активни случаи изнесува 18.488. Денеска се евидентираат пет контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот статистиката по градови е следна:

• Скопје 20.849, активни 8.614
• Куманово 3.101, активни 890
• Дебар 418, активни 102
• Штип 2.199, активни 509
• Прилеп 2.180, активни 879
• Тетово 3.181, активни 1032
• Струга 1.097, активни 289
• Велес 1.469, активни 762
• Битола 1.381, активни 731
• Охрид 1.157, активни 486
• Кавадарци 895, активни 404
• Гостивар 1.788, активни 605
• Гевгелија 573, активни 221 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.379, активни 637
• Крива Паланка 333, активни 104
• Радовиш 344, активни 128
• Крушево 70, активни 39
• Кочани 1.031, активни 320
• Пробиштип 294, активни 94
• Демир Хисар 148, активни 69
• Македонски Брод 131, активни 27
• Пехчево 87, активни 26
• Берово 285, активни 77
• Валандово 142, активни 49
• Виница 287, активни 133
• Делчево 353, активни 168 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 128, активни 82
• Свети Николе 663, активни 195
• Кичево 969, активни 445
• Ресен 349, активни 135
• Неготино 355, активни 236 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.683 теста се преку: ИЈЗ – 692, ЦЈЗ Скопје – 33, „Биотек“ – 46, МАНУ – 130, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 199, „Систина“ со PCR-метода – 311, ЦЈЗ Битола – 38, Инфективна клиника – 6, „Синлаб“ – 207, ЈЗУ (рапид-тест) – 21. Досега во земјата се направени вкупно 293.872 тестирања на Ковид-19.

Според најновите податоци, бројот на активни случаи во скопските општини денеска е следен:

• Чаир – 529
• Гази Баба – 1.216
• Аеродром – 1.294
• Карпош – 1.110
• Центар – 1.083
• Кисела Вода – 1.050
• Ѓорче Петров – 713
• Бутел – 454
• Шуто Оризари – 146
• Студеничани – 41
• Сарај – 118
• Арачиново -27
• Илинден – 212
• Сопиште – 63
• Чучер Сандево – 92
• Петровец – 90
• Зелениково – 55
• Странец – 149
• Нераспределен – 172