Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2664 тестирања, а регистрирани се 815 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-329, Куманово-37, Дебар-1, Штип-26, Прилеп-46, Тетово-51, Струга-28, Велес-24, Битола-52, Охрид-28, Кавадарци-31, Гостивар-36, Гевгелија-9, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-12, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево –1, Берово-5, Валандово-5, Виница-1, Делчево-4, Кратово-1, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-9, Неготино-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 396 оздравени пациенти од: Скопје-79, Куманово-27, Дебар-1, Штип-21, Прилеп-34, Тетово-29, Велес-20, Битола-37, Кавадарци-15, Гостивар-32, Гевгелија-10, Струмица-12, Крива Паланка-5, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-14, Пробиштип-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-4, Виница-4, Свети Николе-13, Кичево-14, Ресен-3 и Неготино-6.

Починати се 20 лица, осум пациенти од Скопје (76, 65, 84, 64, 71, 80, 51, 74), еден од Штип (82), двајца од Прилеп (68 и 72), еден од Струга (78), двајца од Велес (70 и 65), еден од Битола (84), еден од Кавадарци (68), двајца пациенти од Гостивар (64 и 89), еден од Струмица (63) и еден пациент од Берово (77). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77949, бројката на оздравени пациенти е 53345, на починати е 2274, а бројот на активни случаи изнесува 22330. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 33643, активни 11956
• Куманово 4448, активни 622
• Дебар 586, активни 171
• Штип 3177, активни 412
• Прилеп 3914, активни 880
• Тетово 4587, активни 1009
• Струга 1896, активни 440
• Велес 2595, активни 652
• Битола 2849, активни 829
• Охрид 2196, активни 651
• Кавадарци 1863, активни 635
• Гостивар 3220, активни 720
• Гевгелија 1035, активни 318 (70 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 176 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2142, активни 623
• Крива Паланка 562, активни 133
• Радовиш 576, активни 142
• Крушево 154, активни 70
• Кочани 1511, активни 280
• Пробиштип 424, активни 63
• Демир Хисар 227, активни 47
• Македонски Брод 209, активни 36
• Пехчево 128, активни 21
• Берово 468, активни 96
• Валандово 274, активни 60
• Виница 426, активни 103
• Делчево 641, активни 289 (178 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 181, активни 26
• Свети Николе 1008, активни 162
• Кичево 1500, активни 329
• Ресен 592, активни 169
• Неготино 917, активни 386 (147 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2664 теста се преку: ИЈЗ-689, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-215, Биотек-167, МАНУ -184, Жан Митрев (Филип Втори)-162, Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –37, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-66, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-64, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -830, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 379.229 тестирања на ковид -19.