Регистрирани 489 новозаразени од ковид-19, починаа 26 лица

447
Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.892 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на ковид-19 во Скопје-230, Куманово-28, Штип-7, Прилеп-21, Тетово-18, Струга-15, Велес-11, Битола-13, Охрид-26, Кавадарци-18, Гостивар-16, Гевгелија-14, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-8, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-4, Валандово-5, Виница-3, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-2, Ресен-4, Неготино-3 и еден во Делчево.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 748 оздравени пациенти од Скопје-349, Куманово-29, Штип-12, Прилеп-57, Тетово-27, Струга-22, Велес-28, Битола-36, Охрид-40, Кавадарци-22, Гостивар-19, Гевгелија-9, Струмица-11, Крива Паланка-7, Радовиш-3, Кочани-12, Пробиштип-4, Берово-7, Валандово-2, Виница-3, Делчево-11, Свети Николе-10, Кичево-10, Ресен-6 и Неготино-11 и еден од Крушево.

Починати се 26 лица, девет пациенти од Скопје (69, 58, 71, 60, 49, 74, 44, 66 и 89 години), двајца од Куманово (60 и 46 години), еден од Штип (61), тројца од Прилеп (72, 88 и 63 години), еден од Струга (69), двајца од Велес (61 и 72 години), двајца од Битола (52 и 75 години), еден пациент од Охрид (84), еден од Гостивар (54), еден од Струмица (71), еден од Берово (79), еден од Делчево (66) и еден пациент од Кичево (51). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80.896, бројката на оздравени пациенти е 58.182, на починати е 2401, а бројот на активни случаи изнесува 20313. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 34.919, активни 11.553
• Куманово 4.605, активни 566
• Дебар 605, активни 129
• Штип 3.240, активни 317
• Прилеп 4.077, активни 641
• Тетово 4.686, активни 933
• Струга 1.972, активни 347
• Велес 2.680, активни 529
• Битола 2.947, активни 624
• Охрид 2.322, активни 574
• Кавадарци 2.010, активни 572
• Гостивар 3.323, активни 619
• Гевгелија 1.112, активни 301 (75 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 188 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.238, активни 636
• Крива Паланка 590, активни 118
• Радовиш 598, активни 128
• Крушево 160, активни 70
• Кочани 1.569, активни 253
• Пробиштип 440, активни 49
• Демир Хисар 231, активни 40
• Македонски Брод 210, активни 30
• Пехчево 137, активни 20
• Берово 485, активни 54
• Валандово 296, активни 67
• Виница 438, активни 67
• Делчево 662, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 189, активни 22
• Свети Николе 1030, активни 128
• Кичево 1.545, активни 257
• Ресен 617, активни 134
• Неготино 963, активни 329 (152 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.892 теста се преку: ИЈЗ-403, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-144, Биотек-100, МАНУ-114, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Систина со PCR метода-139, лабораторија Лаор–19, Судска медицина-83, ЦЈЗ Битола-34, Инфективна клиника-5, ГАК-15, Синлаб-26, Ремедика-8, ЈЗУ (рапид тест)-656, УК Пулмологија со алергологија–2. Досега во земјата се направени вкупно 390.377 тестирања на ковид-19.