Фото: Игор Бансколиев

Направени се 3.019 тестирање, а регистрирани се 454 нови случаи на кoвид-19 во: Скопје – 187, Битола – 37, Прилеп – 32, Куманово – 30, Штип – 29, Кавадарци – 25, Велес и Тетово – по 17, Охрид – 12, Кочани и Пробиштип – по 9, Крива Паланка и Ресен – по 7, Неготино – 5, Свети Николе – 4, Богданци, Гевгелија, Делчево, Демир Хисар, Струга и Струмица – по 3, Берово и Кичево – по 2, Виница, Гостивар, Дојран, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 236 оздравени пациент од: Скопје – 98, Куманово – 23, Штип – 17, Велес – 16, Кавадарци – 14, Битола – 12, Прилеп – 10, Радовиш – 7, Кочани и Пробиштип – по 6 , Ресен и Берово – по 4, Свети Николе, Струмица, Делчево, Демир Хисар, Виница, Пехчево и Кратово – по 2, Гевгелија, Богданци, Кичево, Гостивар и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица: 6 починати лица од Скопје (52г, 53г, 66г, 77г , 80г и 87г), 2 починати лица од Велес (57г и 85г), и по едно починато лице од Кочани (62г), Битола (71г), Куманово (73г), Струмица (73г), Кратово (77г), и Кавадарци (79г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавено е едно починато лица со датум на смрт од 31.10.2021. Регистрираното починато лице е од Скопје, на возраст од 76 години, во болнички услови.

Направени се 3.019 тест преку: ИЈЗ-190, ЦЈЗ Скопје-58, ЦЈЗ Битола-89, ЦЈЗ Прилеп-48,
ЦЈЗ Тетово–62, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–296, Жан Митрев (Филип Втори)-59, Авицена-114, Биотек-133, Систина-54, лабораторија Лаор-140, Синлаб-6, Ремедика-0, Плодност–61, Генеа-6, Никоб лаб-205, ВФВ Медикал-30, Ели Медика-29, Ројал Медика –23, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.355.

Досега во земјата се направени вкупно 1.407.769 тестирања на ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 206.077, бројот на оздравени пациенти е 190.806, на починати е 7.232, а бројот на активни случаи изнесува 8.039.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 90126, Активни 3738
Куманово 12495, Активни 429
Тетово 11130, Активни 200
Прилеп 9682, Активни 387
Гостивар 8022, Активни 35
Битола 7770, Активни 489
Велес 6967, Активни 368
Кавадарци 6485, Активни 334
Штип 6327, Активни 271
Охрид 6224, Активни 213
Струмица 5942, Активни 100
Кичево 4159, Активни 114
Струга 3853, Активни 47
Кочани 3700, Активни 227
Гевгелија 2623, Активни 122
Неготино 2446, Активни 89
Свети Николе 2049, Активни 85
Крива Паланка 1734, Активни 178
Радовиш 1632, Активни 63
Ресен 1614, Активни 60
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1291, Активни 61
Делчево 1214, Активни 76
Виница 1104, Активни 38
Пробиштип 1068, Активни 74
Валандово 868, Активни 24
Кратово 678, Активни 46
Богданци 600, Активни 24
Крушево 561, Активни 24
Демир Хисар 517, Активни 53
Македонски Брод 482, Активни 7
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 374, Активни 48
Пехчево 325, Активни 3
Дојран 152, Активни 8