Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.512 тестирања, а регистрирани се 467 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје – 245, Куманово – 47, Велес – 27, Прилеп – 21, Кавадарци – 17, Кичево – 13, Кочани – 12, Битола – 11, Крива Паланка – 9, Охрид – 8, Тетово и Струмица по 6, Штип, Радовиш и Валандово по 5, Кратово и Крушево по 4, Гостивар, Гевгелија и Демир Хисар по 3, Неготино, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод по 2 и по еден заразен во Струга, Свети Николе, Берово, Богданци и Македонска Каменица.

Во текот на изминатите 24 часа пријавни се и 14 починати лица, од кои петмина од Скопје (73, 72, 70, 61 и 57 години), по двајца починати од Тетово (88 и 72 години) и Кратово (73 и 66 години), како и по еден починат од Демир Капија (69), Прилеп (90), Радовиш (55) и Штип (74). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на починати лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 9 починати лица, со датум на смрт од 8 до 28 септември годинава. Починати се по 2 лица од Гостивар, Струмица и Тетово и по едно од Скопје, Струга и Кавадарци, на возраст од 64 до 86 години. Од пријавените лица 5 се починати во домашни, а 4 лица во болнички услови.

Во изминатите 24 часа регистрирани сe и 496 оздравени пациенти од: Скопје – 269, Куманово – 51, Струмица – 23, Велес – 21, Прилеп – 20, Битола и Тетово по 15, Штип – 14, Кавадарци и Кичево по 11, Радовиш, Гостивар и Свети Николе по 6, Крива Паланка, Гевгелија и Виница по 4, Пробиштип и Ресен  по 3, Кочани и Делчево  по 2 и по еден од Охрид, Валандово, Неготино, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран.

Направените 3.512 тестови се преку: ИЈЗ-294, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-57, ЦЈЗ Тетово–42, ЦЈЗ Куманово-60, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија – 5, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-78, Авицена-187, Биотек-265, Систина-114, лабораторија Лаор-144, Синлаб-24, Ремедика-29, Плодност–46, Генеа-10, Никоб лаб-426, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-60, Ројал Медика –11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.465.

Досега во земјата се направени вкупно 1.282.666 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 190.463, бројката на оздравени пациенти е 171.871, на починати е 6.630, а бројот на активни случаи изнесува 11.962.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 82847, Активни 5596
Куманово 11303, Активни 937
Тетово 10803, Активни 918
Прилеп 9014, Активни 294
Гостивар 7952, Активни 478
Битола 7057, Активни 273
Велес 6179, Активни 324
Охрид 5915, Активни 522
Кавадарци 5870, Активни 216
Струмица 5700, Активни 284
Штип 5665, Активни 217
Кичево 3948, Активни 410
Струга 3775, Активни 365
Кочани 3218, Активни 148
Гевгелија 2395, Активни 78
Неготино 2309, Активни 38
Свети Николе 1874, Активни 107
Ресен 1528, Активни 90
Радовиш 1506, Активни 92
Дебар 1447, Активни 113
Крива Паланка 1409, Активни 88
Берово 1206, Активни 29
Делчево 1118, Активни 68
Виница 1022, Активни 47
Пробиштип 909, Активни 35
Валандово 811, Активни 31
Кратово 555, Активни 54
Богданци 545, Активни 12
Крушево 526, Активни 19
Македонски Брод 466, Активни 28
Демир Хисар 435, Активни 23
Демир Капија 409, Активни 6
Пехчево 312, Активни 4
Македонска Каменица 296, Активни 18
Дојран 139, Активни 0