Птици принудно приземјија руски авион во поле

243

Руски патнички авион принудно слета на поле, во близина на аеродромот „Жуковски“, набрзо по полетувањето од Москва, откако птици влегле во двата мотора на леталото. Никој од 234 патници и членови на екипажот не е повреден.

Компанијата „Урал Ерлајнс“ соопштила дека нејзиниот авион полетал од Москва за Симферопољ, кога птици влегле во моторите, како и дека во инцидентот никој не е повреден, пренесе „Ројтерс“.

– Дојде до принудно слетување во „Жуковски“. Птици влегле во двата мотора. Моторите се угасиле, а екипажот ивршил слетување, еден километар од пистата – рекол Сергеј Скуратов, генерален директор на компанијата „Урал Ерлајнс“.

Тој додал дека слетувањето било направено адекватно, како и дека ветрот не го зафатил авионот и оти сите патници се евакуирани. На лице место се 20 екипи на итната помош, а ангажирани се и два хеликоптери.