Фото: Игор Бансколиев

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира Министерството за здравство.

Починатите се од Скопје (82г, 83г и 87г), по две починати лица од Куманово (75г и 65г) и Тетово (69г и 38) и по едно починато лице од Прилеп (81г), Демир Хисар (71г), Кичево (70г), Штип (69г) и Делчево (60г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, велат од МЗ, согласно регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште шест лица кои починале во период од 22.08. до 19.09. Овие починати лица се: по 2 од Тетово и Куманово, и по едно починато лице од Кичево и Гостивар. Починатите се на возраст од 56-84 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите пет лица се починати во домашни услови.

Во последните 24 часа направени се 3.858 тестови. Досега во земјата се направени вкупно 1.269.370 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.159 бројката на оздравени пациенти е 170.395, на починати е 6.557, а бројот на активни случаи изнесува 12.207.