Во текот на изминатото деноноќие (27/28.06.2020 година) на територијата на  Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 557 прекршоци, соопшти МВР.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.