Коѕијас поднесе оставка, Ципрас му ја прифати

839

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, јави грчката државна телевизија ЕРТ.

Ципрас топло му се заблагодарил за неговиот придонес во Владата во изминатите три и пол години.

Министерството за надворешни работи го презема премиерот со цел успешно заокружување на Договорот од Преспа.