Илјадници демонстранти синоќа се собраа пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, барајќи негова оставка.

Овие протести, за кои се проценува дека собрале десетици илјади луѓе, со неколку помали протести во Тел Авив, како и во близина на куќата на Нетанјаху на брегот во Цезареја и десетина други, се најголемите во последните неколку недели.

Граѓаните излегоа на улиците барајќи оставка на премиерот, протестирајќи поради начинот на кој ја водеше земјата за време на пандемијата на коронавирус. Велат дека тој не треба да остане на власт додека е на суд за корупција.

Иако Нетанјаху се обиде да ги минимизира протестите, изјавувајќи дека демонстрантите се „левичари“ и „анахисти“, тие не попуштија – Израелците се собираат двапати неделно за да бараат негова оставка.

Неговата партија преку соопштение ги обвини двете приватни израелски телевизиски станици дека им даваат „бесплатен и бесконечен публицитет“ на демонстрантите и ја преувеличувале важноста на овие собири.

И додека демонстрациите беа претежно мирни, деновиве има знаци на насилство. Некои демонстранти се судрија со полицијата, обвинувајќи ги за прекумерна употреба на сила, додека помали групи на десничарските поддржувачи на Нетанјаху ги нападнаа демонстрантите. Нетанјаху рече дека учесниците во демонстрациите поттикнуваат насилство против него.

Полицијата е во состојба на готовност заради евентуално зголемување на насилството на демонстрациите.

Многумина веруваат дека Израел ги олеснил мерките премногу рано, па ова довело до големо зголемување на случаите со коронавирус. Земјата сега се соочува со рекордни стапки на пораст на бројот на пациенти, а невработеноста порасна за повеќе од 20 проценти.

Протестите против Нетанјаху се најголеми по протестите во 2011 година, кога Израелците протестираа поради високите животни трошоци во земјата.