Вооружен напад во црква, убиен свештеник и уште пет лица

1176

Најмалку шест лица загинаа во вооружен напад врз христијанска црква во Буркина Фасо, објавија официјални лица. Напаѓачите на седум мотори дошле до протестантската црква на крајот на вчерашната служба и го убиле свештеникот, неговите два сина и тројца верници.

Нападот се случил во мало село наречено Силгаџи во провинцијата Соум. Ова е прв напад на црквата од почетокот на насилството на екстремистите во Буркина Фасо во 2016 година.

Постојат неколку екстремистички групи во земјата, вклучувајќи ги Ал Каеда и Исламската држава. Засега не е познато колкумина напаѓачи учествувале во вчерашниот инцидент и на која група и припаѓаат, јавува Би-би-си.

Пред три дена, вооружени лица во градот Мајтагоу во провинцијата Кулпелого извршиле напад врз училиште и убиле шест цивили, од кои петмина биле наставници.

Буркина Фасо е често мета на терористи од 2015 година.Според последните официјални податоци, повеќе од 300 луѓе загинале во терористички напади во земјата. Во седум од 13-те региони во оваа земја, од 1 јануари е прогласена вонредна состојба.