Вокалот на Тамара ги маѓепса, а името ги збуни љубителите на „Евровизија“

4463

Љубителите на изборот за песна на Евровизија, воглавно, имаат пофални зборови за синоќешниот настап, односно за изведбата на македонската претставничка Тамара Тодевска, судејќи според коментарите на Твитер.

Голем дел од нив се осврнаа на вокалните способности на Тамара, како и на квалитетот на песната „Proud“.

„Голема балканска балада“, Северна Македонија најдобра на вечерта. Чиста класа“, „Македонија се враќа, горди сме на тебе Тамара“, „Северна Македонија претставува чиста емоција, неверојатна балада и еден од моите фаворити годинава. Тамара е извонреден вокал“, „Ми се допаѓа оваа македонска музика, ви прираснува при срце и добивате желба да го пеете рефренот“, „Северна Македонија ја има најдобра вокална изведба“, гласат дел од коментарите на Твитер.

Дел од обожавателите на музичкиот избор ја спомнаа и промената на името која ја забележале токму на „Евровизија“, истакнувајќи ја нивната збунетост.

„Од кога БЈР Македонија стана Северна Македонија? Што се случува со светот“ „Од кога Северна Македонија?“, „На ‘Евровизија’ дознав дека Македонија сега е Северна Македонија“, „Северна Македонија, а каде точно е Јужна Македонија“, пишуваа корисниците на Твитер.

Македонија се пласираше во финалето на „Евровизија“ кое ќе се одржи утре.