Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,5 денар за литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) се намалува за 1 денар за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,138 денар за килограм.

Од 27 јули од 00.01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 71 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 73 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е В) 60 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 62 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 36,88 (денари/килограм)