• Целосно дизајнирана за успех: Opel Mokka-e освои „Златен управувач 2021“
  • Електричниот транспортер: Opel Vivaro-e е „Интернационално комерцијално возило за 2021 година“
  • Јасен концепт: Opel Manta GSe ElektroMOD „Најдобар концепт автомобил на годината“
  • Награда за шеф на дизајн: Mark Adams именуван за „Eurostar 2021“

Жирито составено од експерти и пошироката јавност се подеднакво импресионирани од моделите на Opel – бројните награди оваа година се доказ за тоа. „Интернационално комерцијално возило за 2021“ за Opel Vivaro-e и „Златен управувач за 2021“ за Opel Mokka-e се само неколку примери.

– Ние сме многу горди на овие награди, тие се знак на посветеноста и страста со која Opel постојано работи. Без оглед на тоа каква работа работат – во дизајн, инженерство или во канцеларија – сите наши вработени создадоа фантастични автомобили. На сите им должам голема благодарност – рече извршниот директор на Opel, Уве Хохгешурц.

Opel Vivaro-e веќе беше прогласен за „Интернационално комерцијално возило за 2021“ на крајот на минатата година. Ценетиот трофеј потоа стигна до седиштето на Opel во Риселхајм пролетта. Ова беше почеток на серија награди за најпродавано лесно комерцијално возило со електричен погон. Само во Обединетото Кралство, Vivaro-e собра бројни награди како „Електрично комерцијално возило на годината“. Потоа, Combo (со мотор со внатрешно согорување или како целосно електричен Combo-e) собра многу награди низ Европа во текот на годината.

Новата Opel Mokka пристигна пролетта – смела, елегантна и сè освен не обична. Оттогаш, Mokka ги воодушевува медиумите и јавноста, неодамна целосно електричната Mokka-e ја освои наградата „Златен управувач 2021“, една од најпознатите награди во целата автомобилска индустрија. Врвните технологии кај неконвенционалниот SUV се исто толку одлучувачки како и стилот сведен на основните работи, што според магазинот Top Gear, ја прави Mokka „Дизајн на годината“. Човекот одговорен за сензационалниот изглед е потпретседателот за дизајн на Opel, Mark Adams; доволна причина Automotive News Europe да го именува како „Eurostar 2021“.

Со Opel Manta GSe ElektroMOD, група вработени во Opel оваа година ја оживеаја вистинската автомобилска легенда и ја направија погодна за иднината. Електричната Manta GSe ElektroMOD разгорува емоции каде и да оди. Уникатниот еднократен модел навистина привлекува внимание – во Франција и Шпанија неодамна беше избрано за „Концепт автомобил на годината“.