• Новата Astra го отсликува смелиот и елегантен дизајн на брендот
  • Прецизноста во секој детаљ го изразува највисокото ниво на квалитет
  • Целосно дигиталниот Cockpit Pure Panel со фокус на најважните елементи
  • Јутуб-видеото дава ексклузивни сознанија за дизајнот, боите и материјалите

Новата „Опел астра“ со својот смел и елегантен дизајн има за цел да го истакне
високото ниво на квалитет во секој детаљ. Шестата генерација на Astra, која ја
прослави својата светска премиера во септември, е дизајнирана да буди емоции и
да го постигне ефектот „must-have“ на прв поглед. Тимовите за дизајн и развој, каде
околу 50 % се жени, си поставија за цел новиот компактен модел на германскиот
производител да биде вистинско „дизајнерско парче“ од внатре и надвор. Следејќи ја
главната инженерка Мариела Воглер, дизајнерката за бои и материјали Илка Хеберман
сега дава сознанија од дизајнерскиот свет на новата Astra со видео на Јутуб.

Новото видео е дел од кампањата за социјалните мрежи која покажува како новата
Astra созреа дизајнерски, благодарение на високото ниво на посветеност, вниманието на деталите и подготвеноста да се размислува “out of the box”. Хеберман објаснува на што посветиле внимание дизајнерите на „Опел“ и како ја обдариле новата генерација со уникатен дизајн, “made in Germany”.

Смела и елегантна: новата Astra ја реинтерпретира дизајнерската филозофија на „Опел“

Следејќи ги SUV возилата Mokka, Crossland и Grandland, новата Astra го има Opel
визирот. Новото лице на брендот и централниот елемент на надворешниот дизајн го
следат Opel Compass каде што вертикалните и хоризонталните оски – остриот набор
на капакот на моторот и графиката во облик на крило на дневните светла – се
вкрстуваат со амблемот Opel Blitz во средината. Се протега низ предниот дел, правејќи ја новата Astra да изгледа уште поширока, визирот исто така беспрекорно интегрира технологии како што се ултра тенките Intelli-Lux LED ® предни светла.

Гледано од страна, новата генерација на Astra изгледа особено динамично благодарение на изразеното навалување на C-столбот напред.

Назад, Opel Compass се повторува со централно поставениот Blitz, вертикално високo поставените стоп светла и задните светла (LED за заштеда на енергија, како и целото надворешно осветлување). Амблемот Blitz исто така служи како брава за задната врата.

– Германскиот дизајн за мене е едноставноста, елеганцијата и техничките
елементи во комбинација – вели Хеберман.

– Понекогаш е тешко да се задржи елеганцијата и потоа да се додаде смелост. Секогаш се работи за хармонија и правилен баланс“. Резултатот е успешна мешавина на јасен и емотивен стил што ја прави новата Astra да се издвои од толпата модели во компактна класа. Карактеристичниот изглед е комплетиран со новата металик боја.

– Тимот разви супер-свежа и модерна жолта боја која додава одредена живост и смелост на автомобилот – додава дизајнерот.

Cockpit на иднината, реализиран денес: Целосно дигитален Pure Panel
Вистинската рамнотежа за новата Astra беше особено важна за тимот за дизајн на
бои и материјали, особено за внатрешноста. „Моравме да размислуваме надвор од
комфор зоната за да ги најдеме најдобрите решенија за овие материјали. Имате
навистина голема разновидност на различни бои, текстури, графики и дезени. Да
ги собереме сите заедно, ова всушност е голем предизвик. Тоа е како голема
загатка. Комбинирате различни возбудливи материјали за да постигнете убав
контраст или баланс – објаснува Хеберман.

Резултатот од овој процес претставува скок напред во дизајнот на ентериер и удобноста за брендот. Целосно дигиталниот cockpit комбинира два 10-инчни дисплеи
со широк екран и странични отвори за воздух за возачот под хоризонтално испружената и, во зависност од верзијата, целосно застаклената површина. Аналогните дисплеи во новата Astra се дел од минатото. Целосно функционален, високотехнолошки дизајн кој комбинира стил со врвни технологии. Возачите и патниците во Astra гледаат во прецизната стаклена оптика на Pure Panel и можат интуитивно да управуваат со новиот интерфејс човек-машина – „визуелна детоксикација“.

Ултра модерниот cockpit е дизајниран да пренесе атмосфера во која патниците се чувствуваат сигурно. Акцентите како што се фино изработените контроли, сведени на минимум, и инфозабавните рамки и површини во мат алуминиум носат „голема вредност на Astra“, вели Ilka Höbermann. „Тие можат да бидат само убави, можат да имаат функционален аспект и понекогаш можат да Ве насмеат“. Секој детаљ – од Opel Blitz во центарот на управувачот до ткаенините и шавовите на ергономските седишта одобрени од AGR (опционално достапни во Alcantara или Nappa кожа) – го носи уникатниот потпис на дизајнерите на Opel за боја и материјали.

На социјалните мрежи: Информации од „зад сцената“ за новата Astra Медиумската страница на Opel и видеото за Opel Astra на YouTube нудат преглед „зад сцената“ во развојот на новата Astra. Шефот за дизајн на Opel, Марк Адамс, ги поставува своите лични впечатоци на својот инстаграм профил.