Ванилата поскапа од среброто

Цените на ванилата во изминатите две години се зголемија, по што овој сладок зачин моментно чини повеќе од среброто. За еден килограм ванила потребни се...

Жените во Саудиска Арабија од 24 јуни ќе може да возат автомобил

Владата на Саудиска Арабија денеска соопшти дека жените од оваа земја ќе можат да возат автомобили од 24 јуни. - Исполнети се сите услови за...

Уменичката колекција на милијардерот Рокфелер на аукција

Уметничката колекција на Дејвид Рокфелер, меѓу кои се наоѓаат делата на Пабло Пикасо, Клод Моне и Џорџ О'Киф, од денеска е на аукција. Како што...

„Евросонг 2018“ во знакот на штедењето

„Lost and found“, песната на македонските евровизиски претставници, од почеток беше прифатена од евровизиските обожаватели и тука е една од омилените. Но еуфоријата спласна...

Реанимацијата на мртов мозок може да биде многу полоша од смртта

Експериментирањето со оживувањето на мртвите мозоци може да доведе до "вечен пекол" и "судбина полоша од смртта". Барем така смета Бенџамин Кертис, професор по етика...

Разбиен митот за консумирање јајца

Истражувачите на Универзитетот во Сиднеј конечно го разбија митот за консумирање јајца и нивното влијание врз здравјето. Експериментот кои го направиле со група на луѓе...

Австралија инвестира милиони долари за спас на коалите

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс објави дека ќе инвестира 45 милиони австралиски долари, за да се зголеми популацијата на коали која во Австралија...

Почнува 71. Меѓународен филмски фестивал во Кан

Седумдесет и првиот Меѓународен филмски фестивал во Кан, почнува денеска и ќе биде отворен со филмот „Todos lo saben“ на иранскиот режисер и оскаровец...

Реинхолд Меснер 40 години потоа: Еверест повеќе не е тоа што беше

Лекарите беа против, другите планинари им зборуваа дека се луди. Но Реинхолд Меснер и Петер Хабелер не ги слушаа предупредувањата и успеаја на 8...

„Ај кју“ вечерва ќе ја претставуваат Македонија на Евровизија

  „Ај кју“ (Eye Cue) со песната „Lost and found“ вечер во арената „Алтис“ во Лисабон под реден број 11 ќе ја претстави Република Македонија...