Познатиот производител на гитари „Гибсон“ банкротира

За да ја вратат старата слава и повторно да ја кренат компанијата на нозе, во „Гибсон“ наведуваат дека ќе го прекинат прекуокеанското работење и...

Легендарни глумци собрани во урнебесната комедија „Читателски клуб“

Деновиве е објавен финалниот трејлер за урнебесната комедија „Читателски клуб“, која на едно место ги собра актерските ѕвезди: Дајан Китон, Кендис Берген, Џејн Фонда,...

Прасето Пепа во Кина прогласено за мрзлив и опасен лик

Кинеската интернет-платформа „Довин“ ги отстрани клиповите на британскиот цртан филм „Прасето Пепа“, бидејќи е оценето дека овој лик станал икона на мрзливоста и на...

Твитер советува: Променете ги лозинките

Корисниците на Твитер се советуваат да ги сменат своите лозинки, соопшти компанијата. Оттаму вчера известија дека неодамна е откриен тн. „баг" којшто ги чувал лозинките...

Филмскиот серијал „Брзи и бесни“ ќе стане анимирана серија

„Нетфликс“ најави дека ќе се снима анимирана серија според акцискиот филмски серијал „Брзи и бесни“, која ќе ги следи доживувањата на млад роднина на...

Бил Гејтс ќе и подари на својата ќерка ранч вреден 16 милиони долари

Ќерката на американскиот милијардер Бил Гејтс, која наскоро ќе дипломира на престижниот американски универзитет „Стенфорд“, како подарок за дипломата ќе добие ранч од 16...

Козби и Полански исфрлени од Aмериканската филмска академија

Управниот одбор на Американската филмска академија, која го доделува престижниот Оскар, ги отфрли од членство Бил Козби и Роман Полански кои се осудени поради...

Музика од Моцарт во Македонската филхармонија

Македонската филхармонија вечер повторно ќе го изведе „Реквием“ од Волфганг Амадеус Моцарт, едно од најкрупните дела во класичната музика. Под диригентство на маестро Емил...

Недела на современ полски филм во Кинотека

Недела на современ полски филм почнува вечерва во Кинотека на Македонија со проекција на филмот „Ноќен воз“ во режија на Јежи Кавалерович. До 9 мај...

„Фолксваген“ ќе влезе ерата на електрични автомобили со ново лого

Тркалезното лого на компанијата „Фолксваген“ е еден од најпрепознатливите знаци, не само во автомобилската индустрија, туку и како еден од симболите на 20-от век. Но,...