19.1 C
Skopje
24.5.2019 - 13:31

Нивелирањето на платите во културата без критериум

Уравниловката во културните институции, или нивелирањето на платите, на која се согласи актуелната власт, претставува една од нивните поголеми грешки во работењето. Таа, сама...

Венко Андоновски и Евгениј Водолазкин на Саемот во Санкт Петербург

На 24 и 25 мај, како специјален гостин на Саемот (салонот) на книгата во Санкт Петербург, ќе учествува нашиот писател Венко Андоновски. На 24...

Прилепскиот музеј отвора лапидариум со вредни експонати

Изложениот материјал во лапидариумот е важен сегмент на нашето културно богатство, а групирањето на експонатите е направено според естетското обликување на просторот. Сите изложени...

Рајко Грлиќ гостин на Кинотеката на Македонија

Филмски омаж на режисерот Рајко Грлиќ со наслов „Чуварот на благородната утопија“ ќе се одржи од 31 мај до 4 јуни во Кинотеката на...

Струмица доби мурали на пречистителната станица за вода

Инспирирани од значењето на водата, впечатливите дела ги насликаа уметниците: Филип Конески, Маријан Димиќ, Драган Китановски-Драш, Блаже Атанасков и Ване Костуранов Струмица доби нови мурали,...

Морето на Сицилија исфрли кит полн со пластика

Угинат кит со желудник полн со пластика е пронајден на плажа на италијанскиот остров Сицилија, објавија од „Гринпис“. Седумгодишниот кит бил исфрлен од морето во...

Фото приказна на Александар Кондев во „Мала станица“

Во Националната галерија на Македонија - „Мала станица“, вечерва, со почеток во 20 часот, ќе биде отворена изложбата на фотографии „ Фрауенкирхе – фото...

Нoв Зеланд на туристите ќе им наплатува такса на влез во земјата

Владата на Нов Зеланд одлучи да го усогласи експлозивниот пораст на бројот на туристи и заштитата на она што најмногу ги привлекува – недопрената...

Џим Кери предизвика бес со карикатура од гувернерката на Алабама

Џим Кери уште еднаш предизвика бес со провокативна карикатура – на неа е прикажана гувернерката на Алабама, Кеј Ајви, како абортиран фетус. Кери реагираше на...

Шерпасот-рекордер нема намера да престане со искачувањето на Монт Еверест

Непалскиот шерпас Ками Рита (49) утрово постави нов рекорд на Монт Еверест, стигнувајќи до врвот по 24-ти пат, со неговото второ искачување во период...