31.2 C
Skopje
17.9.2019 - 17:17

Њујоршката полиција врати дома заталкан слон

Полицијата забележала слон што се движел во американското гратче Весттаун, на патот во близина на Њу Џерси, во неделата, пишува „Ју ес еј тудеј“. Слонот (44)...

Претставување на инсталацијата „Управило и наследството на Мурто“

Скулптурната инсталација „Управило и наследството на Мурто“, која е концепциски и ликовно поврзана со претходните дела „Рамнотежист“ и „Управило“ на скулпторот Љубиша Камењаров, вечерва,...

Концерт на пијанистката Дуња Иванова

Пијанистката Дуња Иванова вечер ќе одржи концерт во Камерната сала на Македонската филхармонија. На програмата се дела од современи композитори, а како гостинка ќе...

Белгиски монаси возобновија традиција за производство на пиво стара 220 години

По пауза од 220 години, монасите на Гримбергенската опатија, кои се произведувачи на познато средновековно пиво, чиј бренд стана светски популарен во 50-тите години...

Комичарот Кет Вилијамс уапсен во Портланд

Американскиот комичар Кет Вилијамс е уапсен во Портланд, Орегон, САД поради напад на возач од градскиот превоз. Сослушувањето по обвинението е закажано за денеска. Вилијамс...

Вечерва во Охрид промоција на книга и изложба – „Поврзи се…“

Во кафе-галеријата „Шила“ во Охрид вечерва со почеток во 19 часот ќе биде промовирана збирката хаиги и поставена изложба на хаиги „Поврзи се...“ од...

Актерите убедливо поплатени од актерките

Заедно првите 10 актери заработиле 748,5 милиони долари, додека збирот на жените е 186 милиони долари, дури една четвртина од сумата на актерите Актерка Скарлет Јохансон...

Јубилејно 25. издание на „Охридски трубадури“

На 25. меѓународен музички фестивал „Охрид Фест – Охридски трубадури“, кој ќе се одржи од 6 до 8 септември годинава е најавено учество на...

Лидија Саздовска изложи слики од 40-годишниот опус

Избор од 105-те дела најверојатно ќе види и публиката во Прилеп и во Велес Ликовната уметница Лидија Саздовска претстави голем дел од своето 40-годишно сликарско...

„Ана Каренина“ на сцената на НОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“, со музика од Петар Илич Чајковски, ќе се одигра на сцената на Националната опера и балет на 19...