25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:32

Латиноамериканската Скала

Лада Шоптрајанова Петровска Во срцето на Латинска Америка, во центарот на Буенос Аирес, почесно место има театарот „Колон“. Многумина не ја знаат оваа оперска куќа,...

Прво породување во Вселената во 2024 година

Научниците веруваат дека породувањето во Вселената би можело да стане реалност за шест години, колку тоа и да наликува на научна фантастика. Компанијата „СпејсЛајф ориџин“...

„Медена земја“ наскоро на азиска и на европска турнеја

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43-то издание на Интернационалниот филмски...

Џени Севил е најскапата жива уметница во светот

Сликарката Џени Севил, фасцинирана од човечкото тело, е најскапата жива уметница во светот. Откако во почетокот на октомври сликата „Пропед“ во лондонската куќа „Стоби“...

На Боно му се врати гласот, европската турнеја на У2 продолжува

Фронтменот на ирската рок група У2, Боно, кој во саботата среде концертот во Берлин го загуби гласот, ќе ја продолжи европската турнеја откако лекарот...

Операта „Турандот“ од Џакомо Пучини во МОБ

Операта „Турандот“ од Џакомо Пучини ќе биде изведена на 1 март, петок со почеток 20 часот во Македонската опера и балет. Спектакуларната продукција на...

Психичките проблеми и го уништија бракот на принцезата Дaјана

Последниве неколку дена сите очи се вперени во британскиот дворец и фотографиите од венчавката на Хари и Меган Маркл. Кога се зборува за кралското...

Прикажување на филмовите на Манчевски од 8 до 14 март

Од 8 до 14 март во „Котур-кафе“ ќе бидат прикажани петте долгометражни и двата кратки филма на Милчо Манчевски, заедно со изложба на постери...

Светски познатиот „Д кјур“ на „Егзит 2019“

Еден од најголемите бендови во историјата на популарната музика ќе настапи на фестивалот „Егзит 2019“, соопштија организаторите. „Д Кјур“ идната година ќе биде апсолутен...

Почнува ревијата на македонски филмови „Златна рамка“

Тридневната  ревија „Златна рамка“ – македонски филмови реализирани во 2018 година со поддршка на Агенцијата за филм ќе почне денеска попладне во киното „Фросина“...