25 C
Skopje
20.9.2018 - 21:08

Океани од емоции на концертот на Јелена Томашевиќ

„Нема да верувате, ама ова е мој прв солистички концерт во Mакедонија и се надевам дека отсега ќе се гледаме почесто“... Со овие зборови...

Документарец за легендарниот хотел „Југославија“ во домашните кина

Филмот беше прикажан во програмата „Панорама“ на „Берлинскиот филмски фестивал“, а беше и во главната натпреварувачка програма на „Документарниот филмски фестивал“ во Солун Од денеска...

Филмот снимен по идеја на Живко Здравковски на фестивал во Златибор

Документарниот филм „250 скали“, работен по идеја на македонскиот новинар Живко Здравковски, а посветен на кошаркарските светски шампиони, ќе го отвори Седмиот меѓународен фестивал...

Хали Бери ќе глуми во „Џон Вик 3“

Хали Бери и Анџелика Хјустон и се придружија на актерската екипа за третиот дел од акционата сага „Џон Вик“, во којшто насловната улога повторно...

Излезе книгата „Свесно мајчинство“ од Нада Бучевиќ

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Свесно мајчинство“ од хрватската авторка и мотивациска говорничка Нада Бучевиќ. Преводот на македонски е на Ирена Трајкова. - Ви...

Почина Екрем Хусеин – доајенот на македонскиот балет

Екрем Хусеин доајенот на македонскиот балет по долго боледување почина денеска на 75-годишна возраст.  Ќе остане запаметен по бројни услоги во балетските претстави во неговата...

„Моден викенд“ под слоганот „Што ја храни твојата имагинација“

Седумнаесеттиот „Моден викенд Скопје“, од 30 март до 1 април, ќе биде домаќин на најновите дизајнерски колекции, во една од најстарите културни установи во...

Значаен меѓународен успех на пензионерите од Свети Николе

Ансамблот за народни песни на пензионерите од Свети Николе постигна значаен меѓународен успех откако на интернационалниот фолклорен фестивал во Ќустендил, Република Бугарија, освои Специјална...

„Војна“ за тартуфи во Албанија

Закани, отруени кучиња и исечени стебла станаа секојдневие низ албанските шуми, каде што завладеа вистинска војна околу тартуфите, ценети и скапоцени печурки кои во...

Излезе книгата „Белиот трофеј“ на Блаже Аризанов

Издавачки центар „Три“ ја објави книгата „Белиот трофеј“ на Блаже Аризанов, основач на стартап-компанијата „Стеј анкл“, една од деветте најпросперитетни индиски компании за 2018...