Жмијевски и Алтхамер ќе создаваат колажни дела во МСУ и дел од нив ќе...

Полските уметници Артур Жмијевски и Павел Алтхамер, едни од најзначајните европски уметници од својата генерација, ќе бидат ексклузивни гости на Музејот на современата уметност...

Откриена најголемата бактерија на светот, може да се види и со голо око

Научниците ја открија најголемата бактерија во светот што може да се види и со голо око. Таа е најдена во карипско мочуриште на архипелагот...

Синот на Илон Маск што го смени полот не сака контакт со татко си

Хавиер Александер Маск, кој неодамна наполни 18 години, побара од судот да го промени полот од машки во женски и да се запише со...

Мурал посветен на Елтон Џон се издигна на „Викариџ роуд“

Обожавателите на сер Елтон Џон ќе видат нов мурал на пејачот кога тој ќе одржи два концерта за враќање дома на стадионот на фудбалскиот...

Кантавторот Александар Петрески со спот за „Ново утро“

Охриѓанецот Александар Петрески, кој веќе неколку години живее во Германија со семејството, не ја заборава својата љубов кон музиката, па неодамна го објави својот...

„Дивље јагоде“ издадоа втор сингл од новиот албум

Пред настапот на годинешниот „Пиво-фест“ Вториот сингл на „Дивље јагоде“, кој ќе се најде на претстојниот студиски албум, кој е во подготовка, е „Зашто раније...

Во театарот „Војдан Чернодрински“ се поставува претставата „Круг“

„Круг“, по текст од Едвард Олби, во режија на Јован Ристовски, е новата претстава на која работи ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински“ при НУЦК...

Објавена книгата „Раскази за љубовта“ од Михал Вивег

Издавачката куќа „Готен“ ја објави збирката раскази „Раскази за љубовта“ од еден од најпопуларните современи чешки писатели, Михал Вивег. Преводот од чешки јазик е...

Светски реномираниот пијанистички состав „ЛП дуо“ во Скопје

На концертот, тие ќе го промовираат новиот албум „Dead Sea“, а домашна поддршка ќе им бидат пијанистката Дуња Иванова и „Дубиотик“ - проект на...

Ликовни уметници од странство ќе бидат дел од меѓународната колонија „Де Ниро“

Во Културниот центар на меѓународната колонија „Де Ниро“ Цапари, како и на различни локации низ Битола годинава, по 18-ти пат ќе се одржи меѓународната...