6 C
Skopje
15.11.2018 - 1:27

Концертот на Цукеро во СЦ „Билјанини извори“

Поради лошите временски услови, во договор со менаџментот на италијанската музичка ѕвезда Цукеро, организаторот на концертот, продукцијата „Авалон“ одлучи денешниот концерт да го префрли...

Писателот Мекјуан му „помогна“ на синот да добие тројка, пишувајќи за неговиот роман

Наградуваниот британски писател Ијан Мекјуан се обидел да му помогне на својот син Грег да го анализира неговиот роман „Истрајна љубов“, што била задача...

Обвинение против турски пејач поради долари во видео спот

Турскиот поп пејач Мабел Матиз е засега последната јавна личност против кого се води истрага во земјата, откако во свое музичко видео со банкноти...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени напитоци и јадењето брза храна се стандарден начин за следење на Светското фудбалско првенство. Фудбалските навивачи ширум светот речиси...

Про­мо­ви­ра­ни кни­ги­те „Пог­ле­ди кон све­тил­ни­кот“ и „Ма­ке­до­ни­ја во рин­гот“

Две но­ви кни­ги, „Пог­ле­ди кон све­тил­ни­кот“ од авто­ри­те Вен­ко Ан­до­нов­ски, Бил­ја­на Ван­ков­ска, Але­ксан­дар Рус­ја­ков, Са­шо Кле­ков­ски, Ефтим Клет­ни­ков и Ста­вре Џи­ков и „Ма­ке­до­ни­ја во...

Берлин ќе добие нов ѕид, но уметничко дело

Германскиот главен град Берлин можеби повторно ќе го добие својот озлогласен ѕид барем на четири недели, но сега како уметничко дело. Се предвидува зданието...

Почина Екрем Хусеин – доајенот на македонскиот балет

Екрем Хусеин доајенот на македонскиот балет по долго боледување почина денеска на 75-годишна возраст.  Ќе остане запаметен по бројни услоги во балетските претстави во неговата...

„Севилскиот бербер“ во МОБ

Во салонот на Македонската опера и балет денеска ќе биде изведена популарната опера „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини, комична приказна за победата на младоста...

Краткометражен филм за подигнување на свеста за болеста ихтиоза

„Да градиме и живееме во општество еднакво за сите. Гласот на ретките болести е посилен кога сме заедно.“ Ова се пораките кои Гостивар ги...

Скулптурата „Вон…“ на Жарко Башески во Музејот на градот Скопје

Во Музејот на градот Скопје вечерва во 20 часот ќе биде промовирана скулптурата „Вон...“ („Out of...“) на скулпторот и професор на Факултетот за ликовна...