6 C
Skopje
13.11.2018 - 21:45

Влада Урошевиќ доби „златен витез“ во Русија

Писателот, академик Влада Урошевиќ е годинашниот добитник на највисоката награда за поезија „златен витез“ на истоимениот Деветти меѓународен книжевен форум во Русија, за обемниот...

Том Џонс – тигарот од Велс

И на 78 години Том Џонс ги полни концертните сали низ светот. Во кариерата, долга шест децении, продал над 100 милиони албуми и заработил...

Од вечерва 16-та „Фотомедиа“ во „Чифте-амам“

Шеснаесеттото издание на меѓународната изложба на фотографска уметност „Фотомедиа“ ќе биде отворена вечерва во Националната галерија на Македонија - „Чифте-амам“ со почеток во 20...

Хуманитарен концерт за Сара во „Света Софија“ во Охрид

Хуманитарен концерт на класична музика за 15-годишната охриѓанка Сара Настеска, на кој ќе гостуваат реномираните руски уметници, пијанистот Александар Синчук и флејтистот Aртем Науменко,...

Милош Форман викендов на „Синедејс“

На почетокот на 17-от фестивал на европски филм, завчеравечер беше отворена и изложбата „Филм“ на Самир Љума Со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“ на Стив...

Работилници, предавања и филмски маркет на „Синедејс“

Покрај проекциите на повеќе од сто филма во неколку програми (cinedays.mk), 17.Фестивал на европскиот филм „Синедејс“ ќе има и богата придружна програма – работилници,...

Дрогата ЛСД повторно би можела да стане лек?

Халуциногената дрога ЛСД чие име е кратенка од германскиот назив на диетиламид-лизергинската киселина, асоцира на хипи-движењето и на вудсток-уметноста на 60-тите години на минатиот...

Мартин Лоренс и Вил Смит заедно во „Лоши момци 3“

„Лоши момци 3“ (Bad boys 3), повторно се снима по 15 години пауза. Овој филм треба да се најде во кината на 17 јануари...

Мајкл Даглас доби ѕвезда на холивудската Патека на славните

Американскиот актер Мајкл Даглас за своите 50 години на холивудската сцена, доби своја ѕвезда на Патеката на славните, и тоа до онаа на својот...

Книгата „Урбанон“ на Марио Савовски е само почеток на патувањето

Младиот автор Марио Савовски годинава ја издаде интерактивната книга „Урбанон“, која претставува прв проект од овој вид во Македонија. Се работи за „Alternate Reality...