Илјадници концерти во чест на Бетовен за 250-годишнината

Оваа година светот ќе ја прослави 250-годишнината од раѓањето на Лудвиг ван Бетовен, при што Бон и Виена ќе ја преземат централната манифестација, пишуваат...

Љубовта е најсилниот зачин за шефот Влатко Огненовски!

Откако го погоди Аморовата стрела во Киев, Украина Огненовски верува дека заедно со сопругата Олга, која му даде нова димензија на неговиот живот, ќе успее...

Излезе романот „Последните денови на Ханс“ на Михајло Свидерски

Романот „Последните денови на Ханс“ на македонскиот автор Михајло Свидерски излезе деновиве во издание на „Или-или“. Романот претставува внатрешна борба и дијалог, тек на...

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграциските служби, вчера го затворија музејот посветен на наркобосот Пабло Ескобар, еден од најбогатите криминалци во историјата. „Сопственикот“, пак,...

„Златоусно слово“ на Тоциновски присутна и во Белград

Новата книга „Златоусно слово“ на познатиот македонски писател Васил Тоциновски, добитник на наградата „Книжевен круг 2018“ за книжевна критика, која содржи деветнаесет книжевно-историски студии...

„Суперхикс“ слави 25 години

„Суперхикс“ на 3 март во МКЦ ќе прослави 25 години од својот прв настап во некогашниот „Доорс“ во Дебар Маало. „Банда инструментале“ на истиот...

Oперската претстава „Риголето“ во МОБ

Во Македонската опера и балет на 15 март 2019 (петок) со почеток во 20.00 часот ќе биде изведена оперската претстава „Риголето“, едно од најголемите...

Кичевската ликовна колонија ги спои Марија и Часлав

Часлав Марковиќ од Куманово и Марија Марковска од Скопје се сретнале во Кнежино и сѐ уште сакаат таму да сликаат Во изминатите 25 години многу...

„Фанк Шуи“ го сними својот „Крик“

По неколкуте успешни настапи летово, ексклузивците на продукцијата „Авалон“, момците од групата „Фанк Шуи“, деновиве го реализираа својот најнов видеоспот за песна „Крик“. Видеозаписот го...

Ева Лонгорија во невообичаено издание на Инстаграм

Ѕвездата на телевизиската серија „Очајни домаќинки“, Ева Лонгорија, ја покажа нејзината седа коса пред бројните обожаватели, во видео објавено на Инстаграм, пренесува „Дејли мејл“. Четириесет...