14 C
Skopje
24.9.2018 - 23:51

Патување околу светот за девет евра

Португалската туристичка агенција „Ворлд лајф експириенс“ нуди можност да го пропатувате светот, а згора на се`, и да добиете пари за тоа. Компанијата е во...

ДПМ избира ново раководство

Друштвото на писателите на Македонија денеска на редовно Изборно собрание ќе избере ново раководство. Кандидати за нов претседател на ДПМ се Соња Стојменска Елзесер и...

Концерт на Филхармонијата со американскиот музичар Хуан Аткинс во Охрид

Македонската филхармонија под диригентската палка на Џијан Емин и американскиот музичар и диџеј Хуан Аткинс вечер, во 22 часот во Античкиот театар во Охрид, ќе...

Концерт на Џијан Емин, филхармонијата и на ЗЏМ

Македонската филхармонија и Здружението на џез-уметници на Македонија, на 12 април (четврток) во 20 часот, ќе одржат електроакустичен концерт на Џијан Емин. На концертот...

Литература.мк отвора нов продажен простор

Литература.мк денеска ќе отвори нова книжарница, на вториот кат од трговскиот центар Скопје сити мол.  Тоа е четврти специјализиран продажен сервис на Литература.мк, по интернет-продавницата...

Бетмен е омилен суперхерој кај филмските љубители

Според оценките на ИМДБ, ова се најдобрите филмови со суперхерои 1. „Бетмен: темниот витез“ (2008) Режија: Кристофер Нолан Актери: Кристијан Бејл, Хит Леџер, Арон Екхарт Кратка содржина: со...

„Гугл Хром“ од есен со целосно нов изглед

Најпознатиот интернет пребарувач на светот „Гугл Хром“ ќе биде целосно редизајниран во втората половина на оваа година, соопшти „Андроид Њуз Хедлајн“, повикувајќи се на...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да открие еден од своите трикови пред Суд во Лас Вегас, откако учесник во трикот покрена тужба поради повреда. Гавин...

Четири ретки бенгалски тигри угинале во само еден месец

Четири ретки бенгалски тигри угинале за само еден месец на југот на Непал, задавајќи им силен удар на обидите да се заштитат од изумирање,...

Кралицата Елизабета остана без нејзиното последно корги, сега чува „дорги“

Угина последниот преостанат пес од расата корги на британската кралица Елизабета Втора, со што таа првпат не поседува куче од овој вид, уште од...